Fortifikationsverket har förvärvat en fastighet och rekvirerat kompensation för ingående mervärdesskatt från Skatteverket. Fortifikationsverket har betalat ut motsvarande belopp till säljaren av fastigheten. De underlag som Fortifikationsverket har använt för att rekvirera kompensationen har myndigheten fått från säljaren. Fortifikationsverket har brustit i kvalitetssäkringen av underlagen innan rekvireringen.
Vi bedömer att Fortifikationsverket brister i sin kvalitetssäkring av de underlag som myndigheten använt för rekvirering av momskompensation. Kvalitetssäkringen är viktig för att Fortifikationsverket ska kunna säkerställa att myndigheten rekvirerar och redovisar rätt belopp.
Rekommendationer
Vi rekommenderar Fortifikationsverket att ta fram och implementera rutiner för att säkerställa att de underlag som myndigheten använder för rekvirering av kompensation för ingående mervärdesskatt är kvalitetssäkrade.
Den här revisionsrapporten lämnar Riksrevisionen som ett led i granskningen av myndighetens årsredovisning.