Riksrevisionen logotyp, länk till startsidan.
Riksrevisionen logotyp, länk till startsidan.

Beredskapen för försörjning av livsmedel och dricksvatten vid längre elavbrott

Riksrevisionen har beslutat att lägga ner granskningen av beredskapen för försörjning av livsmedel och dricksvatten vid längre elavbrott.

Granskningen inleddes 6 oktober 2022 i syfte att undersöka samhällets beredskap för livsmedels- och dricksvattenförsörjning vid längre elavbrott. Beslutet att lägga ner granskningen är fattat mot bakgrund av att det har tillsatts flera statliga utredningar på området, vilka sammantaget innebär att granskningens mervärde i nuläget inte är tillräckligt stort.

Uppdaterad: 08 december 2022

Kontakta OSS

Skicka dina frågor eller synpunkter via formuläret nedan så ser vi till att de når rätt handläggare. Ange gärna om din fråga har att göra med informationen på just den här sidan. Genom att skicka in en fråga till oss medger du behandling av dina personuppgifter i enlighet med EU:s dataskyddsförordning (GDPR).

Läs mer om behandling av personuppgifter

Vad handlar din fråga om?
Vad handlar din fråga om?