Statens insatser för trygga bostadsaffärer
Att köpa hus eller lägenhet är ofta den största affär ett hushåll gör. Trots att fastighetsmäklarlagen skärpts flera gånger kvarstår vissa problem på bostadsmarknaden. Riksrevisionen granskar nu statens insatser för trygga bostadsaffärer.

– Missförhållanden på bostadsmarknaden kan få mycket stora konsekvenser för de hushåll som drabbas. Därför räcker det inte att reglerna skärps, de måste följas också. Här har statens tillsyn en viktig uppgift, säger riksrevisor Christina Gellerbrant Hagberg.
Om granskningen
Bakgrund
Under 2024 såldes 107 700 bostadsrätter och 56 400 villor. Eftersom bostadsköpet ofta är den ekonomiskt mest betydelsefulla transaktionen ett hushåll gör är det angeläget att det finns ett väl utvecklat regelverk som också följs.
Sedan den första fastighetsmäklarlagen trädde i kraft på 1980-talet har nya fastighetsmäklarlagar införts flera gånger, 1995, 2011 och senast 2021. De nya lagarna har inneburit skärpningar och förtydliganden av fastighetsmäklarnas ansvar, till exempel när det gäller upplysningsplikt och skyldighet att dokumentera budgivningen. Fastighetsmäklarföretag måste också följa regler om penningtvätt.
Det har gått 17 år sedan Riksrevisionen senast granskade tillsyn av fastighetsmäklare och konsumenters möjligheter att få tvister med fastighetsmäklare prövade. Området har genomgått betydande förändringar men konsumenter upplever fortfarande problem med till exempel lockpriser och missförhållanden vid budgivning. Otillåten fastighetsförmedling och ekonomisk brottslighet förekommer också på fastighetsmarknaden.
Fastighetsmäklarinspektionen (FMI) ska genom sin tillsyn över fastighetsmäklare och fastighetsmäklarföretag kontrollera att de följer fastighetsmäklarlagen och lagen om åtgärder mot penningtvätt och finansiering av terrorism. Fastighetsmarknadens reklamationsnämnd (FRN) ska pröva tvister som uppstår mellan mäklare och konsumenter.
Syfte
Granskningen ska svara på om statens insatser för att ge köpare och säljare ett tillfredsställande skydd vid bostadsaffärer är effektiva.
Publicering
Resultatet från granskningen kommer att sammanställas i en rapport med planerad publicering i november 2025. Observera att publiceringsdatum är preliminärt. För aktuell information om Riksrevisionens pågående granskningar, se vår publiceringskalender som uppdateras löpande.