Myndigheternas arbete mot oegentligheter vid inköp
Riksrevisionen genomför just nu en granskning av myndigheters arbete mot oegentligheter vid inköp. Resultatet av granskningen kommer att presenteras i en rapport med planerad publicering i oktober 2026.
Bakgrund
Staten, regionerna och kommunerna upphandlar årligen varor och tjänster för över 730 miljarder kronor. Till det kommer icke-upphandlingspliktiga inköp på nästan 280 miljarder kronor.
Sverige har länge ansetts vara ett av de minst korrupta länderna i världen. Men enligt Transparency International har den upplevda korruptionen ökat de senaste åren och Sverige tappar i förhållande till de nordiska grannländerna.
Organiserad brottslighet använder i stor utsträckning företag som brottsverktyg för att ta sig in i både privat och offentlig sektor. Eftersom staten köper varor och tjänster för mycket stora belopp, utgör leverantörsledet en möjlig väg in för kriminella aktörer.
Oegentligheter i myndigheternas inköp kan leda till slöseri med skattemedel och snedvriden konkurrens, och riskerar att skada medborgarnas förtroende för det offentliga.
Syfte
Granskningen ska svara på om myndigheterna arbetar effektivt för att motverka oegentligheter vid inköp.
Så genomförs Riksrevisionens granskningar
Riksrevisionens granskningar genomförs i två faser, där vi i en förberedande fas utformar granskningen samt planerar tid och resurser. I den senare fasen genomförs det huvudsakliga arbetet med informationsinsamling och analys.